İsrail, Yahudi Yerleşimciyi Öldürdüğü İddiasıyla Filistinliyi Gözaltına Aldı

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, İç güvenlik teşkilatı Şin-Bet (Şabak), polis ve ordunun ortak faaliyeti sonucu Nablus’un Duma köyü sakinlerinden Ahmed Devabişe’nin (21) gözaltına alındığını belirtti.

Adraee, gözaltına alınan Devabişe’nin “ilk sorgusunda 12 Nisan’da Malachei Hashalom yakınında Kudüs sakini Binyamin Achimeir’in ölümüyle sonuçlanan saldırının faili olduğunu itiraf ettiğini” öne sürdü.

Malachei Hashalom, Ramallah’ın kuzeydoğusundaki Filistin köyü Mugayyir topraklarında konuşlanmış yasa dışı bir yerleşim karakolu.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te yaklaşık 700 bin Yahudi yerleşimci yaşıyor. Uluslararası hukuka göre Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı sayılıyor.

Bu yerlerde ikamet eden Yahudi yerleşimciler, Batı Şeria’da işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zorlaştırıyor.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne saldırı başlattığı 7 Ekim 2023’ten bu yana, işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te Filistinlilere yönelik gözaltı, baskın ve saldırılarda artış yaşanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir