CHP’den Bakan Işıkhan’a: Gitmediğiniz konfederasyonlara kulak verin

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın “Görüştüğümüz sendikaların Taksim Meydanı ısrarı olmadı. Türkiye’nin tüm meydanları işçilere açık” sözlerine tepki gösterdi.

Taşçıeri, bakanın sözünü sosyal medya hesabından alıntılıyarak, “Kendi cümlenizle kendinizi afişe etmişsiniz. ‘Ziyaret ettiğimiz konfederasyonların Taksim isteği olmadı’ diyorsunuz ya, peki ya ziyaret etmediğiniz konfederasyonlar?” diye sordu.

Işıkhan’ın ziyaret etmediği kurumlara dikkat çeken Taşçıer, “Hak-İş’e gittiniz, DİSK’e gitmediniz; Memur-Sen’e gittiniz Birleşik Kamu-İş’e ne gittiniz ne Çalışma Meclisi’ne davet ettiniz. ‘1 Mayıs Taksim’dir’ diyenlere gitmeyin, sonra da Taksim isteyen yok deyin… Hem ‘Türkiye’nin tüm meydanları aslında işçilere açık’ diyorsunuz hem de “Taksim ısrarını anlamıyoruz” diyorsunuz. Taksim meydan değil mi? Eğer anlamak gibi bir derdiniz varsa o gitmediğiniz konfederasyonlara kulak verin, Anayasa Mahkemesi kararını açıp okuyun” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Muhalefet 1 Mayıs’ın Taksim Meydanı’nda kutlanması çağrısında bulunmuş ancak İstanbul Valisi Davut Gül, “Biliyorsunuz 1 Mayıs, 2012’den itibaren Taksim’de kutlanmıyor. Taksim bu tür etkinliklerin tümüne kapalı. Biz DİSK, KESK ve benzeri kuruluşlar başta olmak üzere hepsiyle konuştuk. Taksim’de olmayacağını hepsine izah ettik. Başka bir yerde talep ederlerse kutlanması için üzerimize düşeni yapacağımızı söyledik. Kendi aralarında istişare ediyorlar. Muhtemelen bu hafta içerisinde kesinleşir” ifadelerini kullanmıştı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ise, “Görüştüğümüz sendikaların Taksim Meydanı ısrarı olmadı. Türkiye’nin tüm meydanları işçilere açık. Emekçilerimizin alın teri Taksim’e sığmayacak kadar değerlidir. CHP’nin bu yaklaşımını anlamak zor, biz devlet olarak işçimizin tüm zamanlarda sağlığını ve güvenliğini korumak zorundayız” demişti.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir